Spektral (İmgesel) Ses Analizi Nazıl Yapılır?

Memoli

Vip Kullanıcı
tidal dan flac olarak mı indirdin mp3 olarak mı
tidal indirmeye izin vermiyor,sadece dinlerken flv dosyası olarak iniyor,aslında ses dosyasına baktığımda m4a olarak dinletiyor.
yani dinlediğin Hi-res yada flac olarak oynatmıyor,12-25 mblık m4a dosyasını oynatıyor. m4a dosyasını convert yaptım.

xmasterx

Vip Kullanıcı
Şimdi şöyle bir açıklama yapıyım bahsettiğim programın ana sayfasında ne tür hileleri tespit edebileceği ve ne tür hileler için algoritma geliştirmesinin sürdüğünden bahsediyor yani diyelim 10 farklı hile var bunların beşi için tesbit sağlayan algoritma geliştirilmiş diğer beş hile için şu an çalışılıyor

flac ve alac dosyaları wav parçanın playerde çalınabilecek şekilde sıkıştırılmış hali yani bir kayıp olmaz program flac ve alac dosyaları wav olarak convert de etseniz temiz olarak gösterecektir tabi ki herhangi bir hile ile şişirme yapılmadıysa zaten programda flac parçayı sürükleyip bırakınca wav olarak decompress edip öyle inceliyor flac alac vs bunlar mesela 30 mb wav parçanın örneğin 20 mb boyutona sıkıştıran algoritmalar sıkıştırmada kayıp oluşmaz tıpkı 30 mb dosyanın 20 mb ye winrar ile sıkıştırılması gibi yanlız winrar ile bunu yapsak arşivden çıkarıp dinlemek gerek ama flac alac ile buna gerek olmuyor

tabi ki en sağlamı iyi bir kulaklık ile dinleyip bakmak

sonuç olarak tidal ile m4a 12-25mb boyutu göz önüne alırsak kayıpsız alac olabilir ve programın bunu clean raporlaması normaldir

Ben bu tür güvenmediğim kaynaktan gelen bir albümü hem dinleyerek hemde spek ve Lossless Audio Checker ile kontrol ediyorum bi şüphe duyarsam silerim almam arşive yok herşey normalse daha iyisine rastlayana kadar tutarım

Son düzenleme:

H@K@N

Vip Kullanıcı

Bu şekildeki dosyalar genellikle oynanmış dosyalar oluyor

xmasterx

Vip Kullanıcı

Bu şekildeki dosyalar genellikle oynanmış dosyalar oluyor
Bu şekildeki dosyaları geldiği kaynağa göre değerlendirmek lazım kaliteli bir kulaklıkla dinleyerek ve bu konudaki programlarla bakılarak bir fikir edinilebilir seninde dediğin gibi oynanmış olabilir

Benim bahsettiğim şişirme flac dosyalarında kalemle çizilmiş bir çizgiden bahsetmiştim işte altta örnek bir resim
sürekli sahte flac paylaşan bir siteden örnek olsun diye indirip ekliyorum bu çizgi hep boydan boya olur daha ince de olabilir tek olur üç tane üst üste olur vesaire sahte flac erbabına bağlı :)

Diğer bir örnekte kayıt ve sütüdyo kaynaklı genellikle rap ve eski albümlerin yeni basımlarında görülen bir spek resmi aslen orijinal fakat spek resmi şüphe uyandırıyor

Bakın bu Evren Besta babafingo albümü dijitalden satın alınmış flac versiyon

Bu da Evren Besta babafingo albümü orijinal cd rip flac versiyon

Görüldüğü üzere aynı parça dijital ve cd rip spek değerleri birbirinin aynı olduğu gibi tüm dikine değerler tavan yapmıyor şimdi birçoğumuz bu durumda şüphe duyucaktır oysa ben şüphe duymuyorum bu albümden spek değerinin tavan yapmaması tamamen stüdyo kaydının bu şekilde olmasından

Ben çoğu bu şekilde flac dosyaları paylaşmıyorum ben her nekadar orijinal olduğunu bilsemde indiren birisi yanlış bir kanıya kapılabilir herkesin hemfikir olduğu spek değeri tam tavan yapan albümleri ekliyorum

Evet hepsi bu kadar öyle karaladım buraya biraz bişey umarım faydalı olmuştur

Son düzenleme: